Folie, rolety czy żaluzje


Folia na okna i roleta okienna

Co musisz wiedzieć, zanim zainstalujesz w oknach żaluzje (rolety, plisy, markizy, okiennice) lub nakleisz na szyby papier czy gazety?

Orientacja okien względem słońca jest kluczowa dla wyboru zabezpieczenia ich przed nagrzewaniem i separacją od otoczenia.

Dla okien od strony północnej nie ma ograniczeń technicznych dla zastosowania rolet czy żaluzji wewnętrznych . Duży asortyment przesłon okiennych pozwala dowolnie zaaranżować wnętrze. Znaczne ograniczenia techniczne pojawiają się dla okien silnie nasłonecznionych od strony wschodniej, południowej i zachodniej:

  • Okna wschodnie nagrzewają się wyłącznie rano – słońce nie jest jeszcze tak palące. Poza roletami lub żaluzjami tylko sporadycznie zachodzi konieczność zastosowania folii przeciwsłonecznych
  • Okna południowe i zachodnie są nieznośnie nagrzewane latem, czyniąc pomieszczenia niezdatnymi do użytku do późnego wieczora a nawet w nocy (klimatyzacja nie obniża dostatecznie temperatury); zastosowanie rolet czy żaluzji wewnętrznych chroni wyłącznie przed światłem i wścibskim okiem; ochronę przed gorącem stanowią przeciwsłoneczne folie okienne; ich dobór następuje w zależności od rodzaju przeszkleń i otoczenia tak, aby nagrzane szyby nie popękały od naprężeń.

Zastosowanie szyb przeciwsłonecznych

Nowoczesne budownictwo oferuje duże okna niskoemisyjne o wysokiej izolacyjności cieplnej, które przepuszczają do wewnątrz i zatrzymują w środku pomieszczenia prawie całe promieniowanie cieplne. Rozwiązaniem tego problemu będzie:

  • zastosowanie szyb przeciwsłonecznych ANTISOL lub / i zewnętrznych żaluzji (rolet, markiz czy okiennic);
  • montaż zewnętrznych folii przeciwsłonecznych oraz rolet / żaluzji wewnętrznych.

Brak folii na zewnętrznej szybie powoduje nagrzewanie się żaluzji (rolet) zamontowanych wewnątrz, które z kolei emitują ciepło do wewnątrz pomieszczenia i nawet klimatyzacja może sobie nie poradzić z utrzymaniem oczekiwanej temperatury. Istotne jest także silne zużycie urządzeń klimatyzacji i wentylacji przy silnym nagrzewaniu pomieszczeń. Zastosowanie folii przeciwsłonecznych znacząco wspomaga te urządzenia.

Historycznie jako pierwsza folie okienne zaoferowała amerykańska firma 3M, która już w 1966 r. uzyskała patent na folie przeciwsłoneczne i przez długie lata wyznaczała techniczne standardy jakości i trwałości.
Dziś 3M ma wielu naśladowców nie tylko w Ameryce. Europejska firma SOLAR SCREEN przedstawia nawet bardziej urozmaiconą ofertę folii. Przy umiarkowanych cenach nie ustępują one jakością foliom 3M, a nierzadko przewyższają trwałością.

Folie przeciwsłoneczne w połączeniu z roletami lub żaluzjami stanowią komplet w ochronie okien przed nagrzewaniem przez promienie słoneczne i w zapewnieniu dyskrecji pomieszczeń.
Decydując się na wybór ochrony przeciwsłonecznej warto uwzględnić wyróżniające cechy folii w porównaniu z innymi rozwiązaniami:

  • brak ingerencji w powierzchnię elewacji lub konstrukcję dachu (w przeciwieństwie do przesłon zewnętrznych);
  • wiatr nie wywołuje hałasu (jak w przypadku żaluzji zewnętrznych)
  • bezobsługowe i bezawaryjne działanie (w przeciwieństwie do rolet z silniczkami, zwykłych rolet czy verticali);
  • nie wymagają specjalnego czyszczenia i konserwacji: wystarcza delikatne mycie;
  • brak lub nieznaczna zmiana wyglądu elewacji (w przeciwieństwie do wszystkich przesłon zewnętrznych);
  • zachowanie dostępu do światła w pomieszczeniach i kontaktu z otoczeniem;
  • możliwy nieznaczny wpływu na wzrost roślin.

O ostatecznym wyborze rozwiązania decydować będzie relacja trwałości, ceny i skuteczności.

Kompletna ochrona przeciwsłoneczna: folia + rolety lub żaluzje. Instalacja z zachowaniem pełnej przejrzystości szyb.